Blog

Montessori Kullanımı Bebekler İçin Neden Avantajlıdır?

Bebeğinizin geleceği için en güzelini istemek her ebeveynin hakkıdır. Bebeğinizin gelecekteki gelişiminde önemli olan faktörlerden biri de anne ve baba ile uyumaya alışmış olan bebekleri ayrı bir yatağa, odaya alma sürecidir. Bu süreçte montessori kullanımı sürecin daha kolay ilerlemesini ve bebeğinizin bu ayrılma sürecine daha çabuk uyum sağlamasına yardımcı olur.

Montessori yataklar yer yatağı türünde yataklar olduğu için bebeğin bağımsız şekilde istediği zaman yatağa girip istediği zaman çıkmasına olanak sağlar. Bu özelliğinden dolayı mentossori kullanımı çocuğun kendi odam, kendi yatağım gibi kavramları daha çabuk benimsemesini sağlar.

montessori kullanımı

Mentossori Kavramı Nedir?

Mentossori kavramı 0-6 yaş arası çocukların eğitim disiplinlerini kapsayan bir sistemdir. Sistem her bebeğin ve çocuğun kendi kapasitesi doğrultusunda bazı şeyleri kendi başına öğrenebileceğini ve uygulayabileceğini savunur. Montessori eğitiminde ana amaç çocuklara bebeklik döneminde itibaren bağımsız olmalarını sağlayacak ortamı oluşturmaktır.

Eğitimde oluşturulan bağımsız ortamın bebeklere ve çocuklara gelecekteki yaşamları için aşağıdaki kavramların kazandırılması amaçlanmaktadır.

 • Kendine güvenin ve özgüvenin gelişmesi
 • Gerektiğinde sorumluluk alabilme
 • Kendi benliğine ve çevresine saygı duyma
 • Toplumla uyum içinde hayatını sürdürebilme

Bu disiplinler ve kavramlar bebeğin ayrı yatma sürecinde de montessori kullanımı ile güvenli, bağımsız bir ortam oluşturarak bebeklere kazandırılabilir.

Montessori Yatak Kullanımına Ne Zaman Geçilmeli?

Şu an tasarlanan montessori yataklar bebekler doğduktan 3-6 ay sonrasından itibaren anne babadan ayrı bir şekilde yatmaya başlayabilecekleri şekilde tasarlanmaktadırlar. Ebeveynler yani sizler ise 0-6 ay aralığındaki aylar da emzirmenin çok sık yapılması ve o ayların çocuğun ayrı bir odada kalması için erken olduğu düşünüldüğünden 0-6 ay aralığında montessori kullanımı fikri çok tercih edilmemektedir.

Uzmanlara göre montessori kullanımına en geç 1-1,5 yaş aralığında geçilmelidir. Bebeğiniz aniden yapılan bu oda ayırma sürecine muhtemelen tepki gösterecektir. Bu süreci daha kolay geçirmek ve bebeğinizi montossori yatağına daha çabuk alıştırmak için;

 • Onu odanın ortamına ve yatağına alıştırma amaçlı ailecek odada vakit geçirebilirsiniz.
 • Oda ayırma sürecinden sonraki birkaç gün uykudan önce yanında bekleyebilirsiniz. Bunu kesinlikle sürekli bir alışkanlık haline getirmemelisiniz.
 • Özellikle 3-6 ay aralığında montessori yatak kullanımına geçen bebekler için yatağın tepe kısmına mobil oyuncak asılması da hem bebeğin odaklanma yetisini geliştirir hem de yatağına daha çabuk alışmasını sağlar.

Montessori Yatak Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Önceliğimiz olabildiğince işlevsel bir yatak olmasıdır. Bebeğin hareketlilik durumu, ilgisini çeken şeyler, boy durumu gibi işlevselliği ve konforu ön plana çıkaran özellikler montessori yatakta aradığınız ilk özellikler olmalı. Dekorasyonel özellikler montessori kullanımı sürecinde kesinlikle ikinci planda tutulmalıdır.

Seçilen yatağın yere yakın ve esnek bir yapısı olması da önemli işlevsel özelliklerdendir. Montessori yataklarda rahat taşınabilir olmasınada dikkat edilmelidir, çünkü başlangıçta bebeğin güvenliği vb. durumlardan oda tasarımının bir den çok kez değişmesi ve yatağın yerinin sık değiştirilmesi gerekebilir.

Montessori Yatak Nasıl Bir Odaya Konulmalı ve Oda Tasarımı Nasıl Olmalı?

Odanın tasarlanması sürecinde ana amaç bebeğin özgürlüğü olduğu için seçilen montessori yatağın yüksekliğinin bir yer yatağı yüksekliğinde olması bebeğin rahatlıkta inip çıkabilmesi için önemlidir. Yatak haricindeki oda tasarımında ise dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şu şekildedir.

 • Yatağın çevresini ve özellikle tavan kısmını dikkat çekici şeyler ile süslemek bebeğin odaklanma gücünü arttırır.
 • Odaya bir ayna eklenmesi de çok önemlidir. Montessori kullanımı çocuğun görsel kabiliyetlerini de arttırmayı amaçladığından dolayı odada bir ayna olması bebeğin kendisini ve çevresini incelemesine dolaylı yoldan sebep oluyor. Bu sayede bebeğin izleme ve gözleme yetenekleri gelişiyor.
 • Ebeveynler olarak odanın genel çehresini ve dekorunu bebeğe hitap edecek şekilde oluşturmalısınız. Odaya bebeğin dikkatini çekecek basit dekorlar konulması en doğru tercih olacaktır.
 • Başlangıçta istemsiz şekilde odanın tam olarak oluşması için birçok yer değişikliği yaşanacaktır. İlerleyen süreçte bu yer değişikliklerinin sıklığı azaltılmalı bir süre sonra ise hiç yapılmamalıdır. Odada sürekli bir yer değişimi ve karmaşa olması bebekte kafa karışıklığına sebep olabilir.
 • Elinizden geldiğince açık ve canlı renkler kullanmaya özen gösterin. Odanın genel olarak beyaz olması en ideali.
 • Odada özgürlük ana amacımız olduğu için birçok şeyi bebeğin sizden yardım istemeden alabileceği ve ulaşabileceği yerlere koymaya özen gösterin.
 • Seçeceğiniz odanın olabildiğince geniş bir oda olmasına özen gösterin. O yaşlardaki bebekler için geniş bir alan aynı zamanda geniş bir oyun alanı demektir. Bu da daha yaratıcı olmalarını sağlar

Montessori Yataklarda Bebekler Düşerse Zarar Görür Mü?

Ebeveynlerin Montessori yataklarda çekindiği şeylerden biri de çocukların düşünce zarar görüp görmeyeceğidir. Montessori yataklar yer yatağı seviyesindeki alçaklıkta yataklar oldukları için düşme durumunda bebekler zarar görmez. Yine de içiniz rahat etmiyorsa yatağın çevresini olabildiğince alçak şekilde ahşap ile sarabilir ya da yatağın çevresini ince şilteler ile kaplayabilirsiniz. Eğer yatağın çevresini yüksek olacak biçimde sarmalarsanız bu montessori kullanımı sürecindeki ana ilke olan özgürlük kavramının önüne geçeceğinden dolayı bu tarz bir uygulama yapmanız önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.