Blog

Rahat ve Estetik Dekorasyon İçin Evinizde Hangi Mobilyaları Tercih Etmelisiniz

Estetik dekorasyon

Eviniz mesai saatlerinden sonra, uzun bir günün ardından gelip rahatladığınız size özel olan önemli yerlerdir. Bundan dolayı çoğu kişi evinde rahat dekorasyonu öncelikli tutar. Estetik dekorasyon kavramı bazen ikinci planda kalabilir. Aslında doğru mobilya seçimleri ile hem rahat hem de estetik bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Birçok kişi mobilya seçimi yaparken rahatlığına mı önem verilmeli estetikliğine mi önem verilmeli karar veremez. Alacağınız mobilyaları yıllarca kullanacağınız düşünülürse burada vereceğiniz bu karar aslında çok önemlidir. Doğru tarzda mobilya seçimleri ile rahat ve estetik dekorasyon kavramlarının ikisi birden sağlanabilir.

Rahat ve Estetik Bir Dekorasyon Nasıl Sağlanır?

Evinizde bu tarz bir dekorasyon sağlamanın yolu sadece mobilyalardan geçmez. Bunun yanında duvarlar ve perdeler evin genel aurasını belirlediği için buradaki renk seçimleri de çok önemlidir. Odaların duvarlarındaki renk seçimleri, perdelerdeki renk seçimleri de renklerin bilinçaltımızda yarattığı farklı algılardan dolayı rahat ve estetik dekorasyon için doğru renkler seçilmelidir. Bu tarz bir dekorasyon için soft renkler tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Soft renkler insan algısında rahatlığı ve dinginliği sağladıkları için hem rahat hem de estetik bir dekorasyon sağlamada çok faydası olacaktır.

Rahat ve Estetik Bir Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Rahat bir mobilya seçerken önceliğiniz seçtiğiniz mobilyanın kendi rahatlık tanımınıza uyup uymadığı olmalıdır. Bundan dolayı mobilya alım sürecinde birden çok mobilya denemeyi ihmal etmeyin. Size en rahat hissiyatı veren mobilyayı almak rahat bir dekorasyonun temelidir. Bunun yanında aynı zamanda estetik dekorasyon da istiyorsanız rahatlığın yanında spor bir tarz tercih edebilirsiniz, çünkü spor tarzdaki mobilyalar tasarımları gereği odalara kolay şekilde uyum sağlar.

Spor tarzdaki tasarımları sevmiyorsanız rahatlığa odaklanılmış ama aynı zamanda şık birçok mobilya tasarımı da bulabilirsiniz. Ama bu tarz mobilyaların odalara uyumunu sağlamak sizin için daha zor olacaktır. Rahatlık tanımınıza göre mobilya seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

  • Rahatlık tarzınız daha çok yumuşak mobilyalara uyumlu ise seçeceğiniz mobilyalarda oturacağınız ve yatacağınız kısmın yumuşaklığı ile birlikte o kısımda kullanılan malzeme türüne de çok dikkat edilerek seçim yapılmalıdır. Çünkü rahat mobilyaların genelinde ilk zarar gören ve yıpranan kısım oturulan, yatılan kısımdır.
  • Rahatlık tarzınız orta ve sert oturumlu koltuklara uyumlu ise daha çok mobilyanın diğer bölgelerinde kullanılan malzeme kalitesine dikkat etmek daha doğru olacaktır.
  • Mobilyalar evde uzun süreli kullanımı olan dekorasyonel eşyalardan oldukları için seçimi yaparken tarzından ve rahatlığından önce malzeme kalitesine ön planda tutmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Alacağınız mobilyaların oturduğunuzda ayaklarınızın yere değebileceği yükseklikte olması daha rahat bir pozisyonda oturabilmenize olanak sağlayacağından mobilya seçimi yaparken önemlidir.

Estetik dekorasyon

Oturma Odanızda Rahat ve Estetik Bir Dekorasyon İçin Mobilya Çeşitleri

Oturma odaları çoğu kişinin koltuklarına oturup günün yorgunluğunu attığı önemli bir odadır. Odanızın yapısına göre değişmekle beraber 3’lü 2’li koltuk takımları oturma odalarında rahat ve estetik dekorasyon için çok tercih edilen bir türdür. Bunun yanında rahatına daha düşkün olan kişiler size rahatlıkla uzanma opsiyonu da veren köşe takımlarını tercih edebilirler. Oturma odalarında çoğunlukla farklı tasarımlardan ziyade bu tarz klasik koltuk takımları ve köşe takımlarını tercih etmek hem rahatlık açısından hem de estetik olarak odaya daha kolay uyum sağlaması açısından doğru bir tercih olacaktır.

Yatak Odalarınızda Rahat ve Estetik Bir Dekorasyon İçin Mobilya Çeşitleri

Yatak odaları günün tüm yorgunluğunu atmamızı sağlayan uyku kavramını gerçekleştirdiğimiz çok önemli bir odadır. Yatak odalarında konforlu ve estetik dekorasyon için dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Öncelikle yatak seçimlerinizde seçeceğiniz yatağın konforu yani rahatlığı çok önemlidir. Öncelik yine sizin rahatlık tanımınızdır. Rahatlık tanımınıza uygun bir yatak seçimi içinde yatağınızı alırken birçok yatağı denemeniz gereklidir. Yatak seçimi diğer mobilya seçimlerinden biraz daha farklıdır.

Uzmanlar aşırı yumuşak bir yatak seçmenin doğru olmadığı gibi sert bir yatak seçimini de önermezler. Bundan dolayı yatağınızı seçerken sizin rahatlık tanımınıza uygun olan ve çok sert ya da çok yumuşak olmayacak bir yatağı seçmeye özen gösterin. Daha doğal ve rahat bir yatak arayışındaysanız visco yataklar sizin için çok uygundur, çünkü visco yataklar hammadde olarak doğal kauçuk kullanır. Eğer yattığınız yerin daha yumuşak hissettirmesini ve vücudunuzun şeklini almasını isterseniz yaylı yataklar tercih edilebilir.

Rahatlığın Yanında Estetik Bir Dekorasyonu Sağlamak Mümkün Mü?

Artık tasarımların çok çeşitli olması nedeniyle rahatlığın yanında estetikliği de yakalamak sandığınızdan daha kolay. Özellikle spor tarzda mobilyaların konulduğu odaya kolay bir biçimde uyum sağlaması ve bunun yanında rahat olan birçok çeşitlerinin olması bu iki kavramın birlikte sağlanmasını daha da kolaylaştırıyor. Rahatlığın yanında estetik dekorasyon isteyenler ve spor tarz sevmeyenler içinde birçok çeşit tasarım bulunmaktadır. Spor tarzın daha çok tercih edilmesinin sebebi, spor tasarımlarda ana amacın rahatlık olması ve kullanıldığı yere hızlı uyum sağladığından estetik bir görüntü yakalanmasının daha kolay olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.