Blog

Soft Bir Yatak Odası Dekorasyonu Hangi Renklerle Oluşturulur?

yatak odası dekorasyonu

Yatak odaları akşam saatleri geldiğinde ve uyku bastırdığında gidip günün yorgunluğunu ve stresini attığımız yegâne yerdir. Uyku kavramının insanlık için önemini de düşünürsek yatak odası dekorasyonu kavramı da bizler için çok önemlidir. Yatak odasında kullanılan renkler, kullanılan dekorlar, kullanılan dekor malzemelerinin renkleri ve bu tarz dekoratif unsurlar uykunun kalitesini belirleyen etkenlerdendir.

Birçok uzman yatak odası dekorasyonu için soft renkleri tercih etmenizi önerir. Soft renkler verdikleri hissiyat gereği rahatlatıcı ve dinginleştirici bir yapıya sahiptirler. Bu yapılarından dolayı yatak odası gibi odalarda kullanılmaları uyku kalitenizi arttıracaktır. Soft olmayan kırmızı, koyu yeşil, siyah gibi renkler ise yatak odalarınızda kesinlikle kullanmamanız gereken renklerdir. Kırmızı, koyu yeşil, siyah gibi renklerin nabız hızlandırıcı, heyecanlandırıcı, bunaltıcı ve baskın hissiyatları vardır. Bundan dolayı bu renklerin yatak odalarınızda kullanılması önerilmez.

Hangi Tür Renkler Soft Renk Sınıfına Girer?

Soft renkler diğer renk sınıflarına göre sadelikleriyle ön plana çıkarlar. Sakinleştirici etkisi olan bir renk sınıfıdır. Bundan dolayı da dinlenmek için girdiğiniz odalarda özellikle yatak odalarınızda kullanılmasına özen gösterilir. Peki Hangi renkler soft renk sınıfına girer?

  • Krem rengi
  • Beyaz
  • Açık yeşil
  • Açık mavi
  • Sarı

Bu saydığımız renkler başta olmak üzere birçok rengin açık tonları ve açık pastel tonları, açık renklerin geneli, beyazın tonları Soft renk sınıfına girer. Kullanacağınız renkleri belirlerken odanızın büyüklüğü, mobilya sıklığı, ne kadar güneş aldığı gibi etkenlerde yatak odası dekorasyonu sürecinde kullanılacak renk tercihlerinde etkilidir.

Yatak Odalarında Soft Renkler Neden Bu Kadar Önemli?

Yatak odasında duvar ve mobilya rengi seçiminde kırmızı, siyah gibi baskın renk tercihleri ya da leopar, zebra desenli oda tasarımları başta hoşunuza gidebilir. İlerleyen süreçte başlangıçta hoşunuza giden bu renkler ve desenler siz fark etmeseniz de algınızda ve bilinçaltınızda bir süre sonra rahatsızlık verici hissiyatlar oluşturabilirler ve bu durum uyku kalitenizde düşüşe sebep olabilir. Soft renkler ise tam tersi şekilde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.  Algınızda daha sakin daha dingin bir hissiyat oluştururlar. Bu durumda sizin daha çabuk rahatlamanıza ve daha konforlu bir uyku uyumanıza neden olur. Bu sebeplerden dolayı yatak odası dekorasyonu sürecinde soft renk tercihleri bu kadar önemlidir.

Yatak Odalarında Duvarlar İçin Tercih Edilebilecek Soft Renkler

Soft bir yatak odası dekorasyonu sürecinde rengi belirlenmesi gereken en önemli yer duvarlardır. Bazı mobilyalar ve dekorasyon sürecinde bazı yerlerde minimalist olacak şekilde daha baskın renkler kullanılabilir. Duvarda ise kullanılacak rengin istisnasız soft bir renk olması önemlidir. Duvarda kullanılacak soft renkler arasından en çok beyaz öne çıkmaktadır. Beyazdan sonra ise birçok rengin açık tonları ve açık tonlardaki pastel renkler kullanılabilir. Ama iç mimarlar ve dekorasyon konusunda uzmanlaşmış insanlar duvar rengi olarak beyaz ve açık mavi tonlarını daha çok önerirler.

Yatak Odalarında Perdeler İçin Tercih Edilebilecek Soft Renkler

Perdelerde de soft renk seçimiyle devam edilmelidir. Duvarlardan sonra odanın genel aurasını belirleyen en önemli kısım perdelerdir. Bu yüzden yatak odası dekorasyonu sürecinde perdelerde baskın renk seçimi odada soft bir hava oluşmasının önüne geçer. Perdelerde soft renkler olarak açık yeşil, açık mavi, beyaz tonları en sık tercih edilen tonlardır. Odayı çok fazla beyaza boğmak istemiyorsanız perde seçimlerinizde açık mavi ve açık yeşil gibi renkler çok uygun tercihlerdir. Perdelerde pastel tarzı kullanılması pek önerilmez. Ama açık mavi, açık yeşil haricinde başka renkler isterseniz birçok rengin de açık tonları tercih edilebilir.

Yatak Odalarında Mobilyalar İçin Tercih Edilebilecek Soft Renkler

Mobilyaların rengini seçme süreci soft bir yatak odası dekorasyonu sürecinde en esnek olabileceğiniz kısımdır. Esnek olunamayacak kısım ise yatakta renk seçimidir. Yatak odada büyük bir yer kapladığından perde ve duvardan sonra genel auraya etkisi büyüktür. Bundan dolayı yatak seçiminizde açık yeşil, açık mavi, beyaz ve pembenin açık tonları tercih edilebilir.

Geriye kalan gardırop, komodin gibi mobilya tercihlerinde renk seçimlerinde daha esnek olabilirsiniz. Yine de gardırop gibi daha büyük boyutlu mobilyalarda daha soft renkler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Eğer daha baskın renklerin de tasarım içinde kesinlikle bulunmasını istiyorsanız bu renk tercihlerini komodin gibi daha ufak mobilyalarda tercih etmeniz soft bir tasarım oluşturmak için daha uygundur.

Renkler ile Uykunun İlişkisi

Her rengin insan algısında ve bilinçaltında farklı etkileri vardır. Bundan dolayı açlık hissiyatını tetiklemesinden, alışveriş isteğini arttırmaya renklerin insanlar üzerinde tetiklediği birçok duygu ve istek vardır. Uykuda bunlardan biridir. Bir odada doğru renkler kullanılmışsa o odada daha rahat daha dingin hissedebilirsiniz. Zihninizi daha rahat boşaltabilir ve uykuya daha rahat dalabilirsiniz. Uyku isteğini özellikle şu renkler tetikler

  • Açık mavi ve tonları günümüzde en yatıştırıcı ton olarak kabul edilir
  • Açık yeşil ve tonları ise doğayı ve rahatlığı yansıtır
  • Açık sarı ve Kırmızı tonları ise sıcaklığı ve rahatlığı yansıtır.

Renklerin bilincimize yarattığı bu algılar sebebiyle yatak odası dekorasyonu sürecinde renk tercihlerinizde sevdiğiniz renklerden önce bu renklere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.