Blog

Salonda Yemek Odası Dekorasyonu ve Renk Uyumu

Salonda yemek odası dekorasyonu

Salonda yemek odası dekorasyonu salon içinde tarzınızla oluşturduğunuz atmosfere uygun olarak dizayn edilmeli. Yakaladığınız yemek odası renk uyumu salonunuza ayrı bir hava katacak.

Ailenizle yediğiniz keyifli akşam yemeklerine veya dostlarınız için hazırladığınız samimi sofralara yemek odaları ev sahipliği yapar. Yemek alanları bu sebeple salonun en önemli bölümlerinden biri. Evinizin dekorasyonu sizin tercih ettiğiniz parçaların ürünü ve dolaylı olarak sizi yansıtıyor.  Anılarınıza ev sahipliği yapacak olan yemek odalarını dekore ederken tarzınızı ortaya koyun. Bu kıymetli anlarınızı geçireceğiniz alanlarda seçimleriniz kendinizi yansıtmaktan çekinmeyin.

Modern sadelik, avangard dokunuşlar, spor şıklık ya da klasik çizgiler evinizi yansıtan tarzı nasıl tanımlarsınız? Salonda yemek odası dekorasyonu yapmadan önce evinizi iyi tanıyın. Evinizin geneline hakim olan tarz yemek odanızı dizayn ederken size çok yardımcı olacak. Tarzınız ne oluşa olsun her zevke göre yemek odasını dizayn etmek mümkün.

Her salonun dizaynı farklı tarzda ancak renk uyumunu yakalamak her tarz için büyük öneme sahip. Yemek odasını doğru renklerle dizayn etmek salonunuza ahenk katacak. Siz de özgün fikirler ve küçük dokunuşlarla içinize sinecek yemek odasını dizayn edebilirsiniz. Salonda yemek odası dekorasyonu ve renk uyumu için bazı fikirler:

Salonda Yemek Odasını Oturma Alanından Ayrı Tutun

Sıcak ve samimi sohbetlere ev sahipliği yapan yemek odalarını salon içinde doğru konumlandırmak çok önemli. Geniş bir salona sahipseniz yemek odanızı oturma alanından ayrı tutabilirsiniz. Yemek odasını ve oturma alanını salonun farklı köşelerine konumlandıracak şekilde dizayn edin. Böylelikle salon içinde boş alan yaratmış olacaksınız. Aynı zamanda yemek odası hem sizin hem de konuklarınız için daha konforlu bir alan haline gelecek.

Yemek odanızı oturma alanından ayırmak için dekoratif eşyalardan ve mobilyalardan yararlanın. Seçeceğiniz geniş bir aydınlatma aksesuarı estetik ve işlevsel olmasının dışında duvar görevi de görebilir.

Kitaplıklar da kimi zaman duvar görevi görerek ayrı bir mekan yaratmaya yardımcı olur. Kitaplıklar kullanışlı bir açık depo alanı olduğu kadar estetik görüntüye sahip. Aynı zamanda farklı bir ambiyans yaratırken yemek odanızı da özelleştirmeye yardımcı olacak.

Ve son olarak tabi ki piyano. Oturma alanı ve yemek alanını ayıran görünmez çizgide piyano bulunması salonunuzu başka bir noktaya taşıyacak. İki alanı birbirinden ayırmasının yanı sıra sofistike görüntüsü ile her zaman iyi bir tercih. Öte yandan piyano iki alana da yakın olacağından sesin her yere dağılmasını sağlayacak.

Her Yemek Masası Dikdörtgen Olmak Zorunda Değil

Birçok farklı formda yemek masaları varken kendinizi dikdörtgen masalarla sınırlamayın. Salonda yemek odası dekorasyonu yaparken kalıpların dışına çıkın. Farklı tarzlarda ve formlarda tasarlanan yemek masalarına bir şans verin.

İşlevselliklerini kaybetmedikleri sürece farklı boyutta ve formda yemek masası tercih edebilirsiniz. Farklı tarzdaki yemek masaları yemek odanızda farklı bir ambiyans yakalamanızı sağlayacak.

Yemek alanınız kare formundaysa kare yemek masası seçmeniz yer tasarrufu açısında da işinize yarayacak. Kare salonlarınız için seçeceğiniz kare masalar daha konforlu ve ferah bir alan oluşması sağlayacak.

Sıcak ve samimi görüntüsüyle yuvarlak masalar geniş veya dar fark etmeksizin her salon için kullanışlı bir seçenek. Yuvarlak masalar aynı zamanda yemek alanlarına asil bir görüntüye kavuşmasını sağlayacak.

Sandalye Yerine Bank Oturaklara Şans Verin

Son zamanlarda yemek masası dizaynlarında sandalyeler yerini banklara bırakmaya başladı. Özellikle yenilikçi ve modern dekore edilmiş evlerde sıklıkla banklı yemek masaları tercih ediliyor.

Banklı yemek masaları yemek masası ve sandalyesi formuna yeni bir soluk getirdi. Estetik açıdan şık ve modern göründüğü kadar fonksiyonel olmasıyla da bugünlerde oldukça sık tercih ediliyor. Görüntüsü ve kullanışlılığıyla cezbedici olsa da yerden tasarruf sağlamasıyla küçük alanlar için büyük kurtarıcı.

Yemek masası için kullanacağınız bankı düz ahşap malzemeden ya da minderli olarak tercih edebilirsiniz. Düz ahşap banklar sadeliği ve zarafetiyle modern yemek odaları için harika bir tercih olacak. minderli bankları da avangard tarzda dizayn edilmiş yemek odalarında sıklıkla görmemiz mümkün.

Dar Alanları Doğru Kullanın

Salonda yemek odası dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta salon ölçülerinize uygun dizayn. Dekorasyon sırasında mobilya seçerken salonunuzun mimari yapısını baz alın. Hangi tarzda dekorasyon yaparsanız yapın mobilyalar salonun ölçüleriyle orantılı olmalı.

Özellikle küçük salonları dekore etmek zordur. Endişelenmeyin, doğru mobilya tercihleri ile dar alanları bile en iyi şekilde dizayn edebilirsiniz.

Banklı yemek masaları kullanım pratikliği ve boş alan yaratmaya müsait olmasıyla dar alanlar için iyi bir seçenek. Öte yandan genişletilebilir kare masalar da kullanım dışı olduğu süre içinde size ekstra boş alan sağlayacak. Unutmayın doğru seçimlerle yemek odanızı hem şık hem de pratik olacak şekilde dizayn edebilirsiniz

Yemek Odanız İçin Muhteşem Renk Uyumunu Yakalayın

Renk uyumu evinizin her alanında önemli ve estetik görüntüyü etkileyen bir faktör. Evinizin her alanında olduğu gibi salonda yemek odası dekorasyonu için de renk uyumu önemli.

Yemek odasında enerji yükselten sıcak renkler tercih etmek ortamın ambiyansını arttırmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda sıcak renkleri nötr renklerle kombinleyerek muhteşem uyumu yakalamak mümkün. Duvarları ve halıları kontrast renkte tercih ederek yemek alanınızı daha dikkat çekici ve uyumlu hale getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.